توصيه مطلب
۰
 
سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان درمشهد:
آمارهای اعلام شده اعدام مهاجرین در ایران توسط رسانه های جمعی، اشتباه است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ثور ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۲۴
برخی عوامل درافغانستان تمام سعی و تلاش خود را جهت ایجاد اختلاف و تنش بین دو کشور به کار گرفته اند که این، موضع رسمی دولت افغانستان نمی باشد
آمارهای اعلام شده اعدام مهاجرین در ایران توسط رسانه های جمعی، اشتباه است
در
ما بارها به صورت رسمی اعلام کرده ایم که دولت ایران جهت رفع هرگونه سؤ تفاهم در زمان اجرای هرگونه حکمی، نماینده ای را نیز از سوی کنسولگری و یا سفارت بپذیرد و اجساد اعدامی ها را نیز به ما جهت عودت به بازماندگان شان تحویل دهند
روزهای اخیر جنجال رسانه ای شکل گرفت با موضوع اعدام افغانهای مهاجر در ایران و رسانه های غربی ادعا نمودند که تاکنون بیش از 40 نفر اعدام گردیده و 3000 نفر دیگر محکوم به اعدام در زندان های جمهوری اسلامی ی ایران در بازداشت به سر می برند. رسانه های افغانی نیز به نقل از این منابع اقدام به انعکاس این خبر نمودند و برخی رسانه های مسئله دار از پیگیری این خبر در راستای ایجاد تنش میان روابط دو کشور ایران وافغانستان سؤ استفاده نمودند.
خبرنگار روزنامه ایران برای دنبال نمودن چندوچون ماجرا، سراغ سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان درمشهد مقدس رفته و با وی گفتگویی را ترتیب داده است که نسخه ای از آن به آدرس خبرگزاری صدای افغان(آو) نیز ارسال شده است.
آقای عبدالجمیل پروانی در این گفتگو ضمن تکذیب آمارهای اعلام شده ی اعدام مهاجرین درایران از سوی رسانه های خارجی و داخلی، به خبرنگار روزنامه ایران گفت: بنده در همان ابتدا به مقامات مسؤول افغانستان اعلام نمودم که تنها 4 نفر از اتباع افغانی به جرم قاچاق
وی در پایان ضمن تاکید براینکه هیچگونه مصاحبه ای از سوی اعضای کنسولگری افغانستان در مشهد با بی بی سی صورت نگرفته است اضافه کرد: عده ای، از فضای باز سیاسی و رسانه ای افغانستان سؤ استفاده نموده اند
مواد مخدر در ایران اعدام شده که اجساد آنان نیز به خانواده های شان تحویل داده شده است.
وی در ادامه ضمن تاکید برمستحکم بودن روابط دو کشورایران و افغانستان به دلیل اشتراکات فرهنگی، دینی و زبانی افزود: برخی عوامل درافغانستان تمام سعی و تلاش خود را جهت ایجاد اختلاف و تنش بین دو کشور به کار گرفته اند که این، موضع رسمی دولت افغانستان نمی باشد.
سرکنسول افغانستان درمشهد با اشاره به در دست بررسی بودن قرارداد استرداد و تبادل مجرمین و زندانیان میان دوکشور و تصویب آن در آینده نزدیک گفت: ما بارها به صورت رسمی اعلام کرده ایم که دولت ایران جهت رفع هرگونه سؤ تفاهم در زمان اجرای هرگونه حکمی، نماینده ای را نیز از سوی کنسولگری و یا سفارت بپذیرد و اجساد اعدامی ها را نیز به ما جهت عودت به بازماندگان شان تحویل دهند.
وی در پایان ضمن تاکید براینکه هیچگونه مصاحبه ای از سوی اعضای کنسولگری
دولت افغانستان مصمم به پیگیری وضعیت حقوقی مهاجرین در خارج بوده و دراین جهت سعی دارد هیچگونه کوتاهی ی نداشته باشد و علاقمند است که کشور های میزبان نیز در این رابطه همکاری خوبی با ما داشته باشند.
افغانستان در مشهد با بی بی سی صورت نگرفته است اضافه کرد: عده ای، از فضای باز سیاسی و رسانه ای افغانستان سؤ استفاده نموده اند.
آقای پروانی در تماس تلفنی ای که دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهد نیز، با ایشان داشت، ضمن تایید متن این گفتگو، عنوان کرد که دولت افغانستان مصمم به پیگیری وضعیت حقوقی مهاجرین در خارج بوده و دراین جهت سعی دارد هیچگونه کوتاهی ی نداشته باشد و علاقمند است که کشور های میزبان نیز در این رابطه همکاری خوبی با ما داشته باشند.
وی با ابراز تشکرازهمکاری های همیشگی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوعات مختلف با افغانستان به ویژه در امور مهاجرین، گفت: رابطه ما با ایران کاملا شفاف، روشن و مستحکم است و جنجال های رسانه ای به هر میزان که باشد نمی تواند خدشه ای در استمرار این روابط ایجاد نماید و مردم ما و کشور جمهوری اسلامی ایران نیز آگاهتر
بنده در همان ابتدا به مقامات مسؤول افغانستان اعلام نمودم که تنها 4 نفر از اتباع افغانی به جرم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شده که اجساد آنان نیز به خانواده های شان تحویل داده شده است.
از آن هستند که به دنبال طرح موضوعات غیرواقعی از سوی رسانه ها حرکت کنند و نسبت به همدیگر ذهنیت های منفی پیدانمایند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 17941
مرجع : خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مشهد مقدس