نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اقتصادی

قیمت مواد نفتی دربازارهای ولایت هرات کاهش یافت

۲۲ دلو ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۲۴

مرجع : خبرگزاری صدای افغان(آوا)هرات

قیمت هر لیتر پطرول به 31 افغانی و قیمت فی کیلو گاز مایع به 20 افغانی کاهش یافته است.

ریاست مواد نفتی همراه با مسوولین اتاقهای تجارت هرات و سکتور خصوصی و وارد کنندگان نفت و گاز مشترکاً کاهش بهاء نفت را در ولایت هرات به تصویب رساندند.

آنان می گویند قیمت هر لیتر پطرول به 31 افغانی و قیمت فی کیلو گاز مایع به 20 افغانی کاهش یافته است.

نجیب جمیل رئیس مواد نفت هرات می گوید این کاهش نظر به بازار های جهانی نفت در کشور نیز صورت گرفته است.
 وی می گوید در این تازگی ها مقدار زیادی نفت از بندر تورغندی وارد ولایت هرات شده است که به همین دلیل قیمت آن در هرات نیز کاهش یافته است.

در همین حال باشندگان این ولایت از بهبود قیمت مواد نفتی و گاز ابراز خشنودی می کنند و می گویند در گذشته ها قیمت مواد نفت نسبت به قیمت جهانی آن در افغانستان توازن نداشته و از دولت می خواهند در قسمت تعادل نرخ مواد نفتی و کاهش آن تلاش های بیشتری انجام دهند.

آقای جمیل عدم تعادل قيمت مواد نفتی را در هرات بخاطر عرضه مواد نفت در دیگر ولایات کشور میداند و به مردم امیدواری میدهد که آنان با در نظر داشت نرخ جهانی نفت تعادل بازار را حفظ می کنند و نرخ آن را از این هم ارزانتر می نمایند.

یکی دیگر از موضوعاتی که در این آواخر در رسانه ها نیز به بحث گرفته شده است، عدم کیفیت مواد نفت می باشد که همیشه مصرف کننده گان از آن شاکی بودند آنان می گویند مواد نفتی که در بازار های افغانستان عرضه میشود از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و باعث خرابی ماشین آلات میشود.

نوید احمد وفا نماینده شرکت رحمانیان وارد کننده مواد نفتی میگوید: مواد نفتی را که ما از کشورهای همسایه خریداری نموده وارد افغانستان مینماییم , در مرز تورغندی واسلام قلعه- تمام مواد نفتی از طرف مسئولین لابراتوار میشود و بعدا از طریق ما به پمپ استیشن ها عرضه میگردد.

اما کارشناسان ازثبات و روند نزولي قيمت مواد نفتی در بازارهای جهاني خوش بین بوده و میگویند : قیمت های مواد نفت دربازارهای جهانی کاهش قابل چشمگیر یافته واین روند در بازارهای افغانستان نیز تاثیر دارد و در آینده قیمت مواد نفت نیز ارزانتر خواهد شد.

نجیب الله یوسفی رئیس اتحادیه پمپ استیشن های ولایت هرات و کارشناس در امور مواد نفتی می گوید: كه در گذشته بلند بودن قيمت مواد نفت در بازارهای افغانستان ناشی از بلند بودن آن در بازارهای جهانی بود ولی به دليل توجه کشورهای توليد كننده نفت جهان با افزایش تولید مواد نفتي قيمت این فراورده رادربازارهاي جهاني ثابت نگهداشتند که این مسئله باعث شد که روی بازارهای افغانستان هم تاثیرات خود را برجا بگذارد.

طی ماه های اخیر بلند بودن قيمت مواد نفتي وهمچنان بی کیفت بودن این فراورده در بازار هاي افغانستان خصوصا هرات يكي از بزرگترين نگرانی هاي مردم بشمارميرفت كه با كاهش بهاي نفت در بازارهاي جهاني اين نگراني ها درهرات نيزكاهش يافته است.